Misja wśród kobiet w Nepalu

Od 26 do 28 maja 2024 roku specjalna grupa wolontariuszek poprowadziła seminaria dotyczące zdrowia, dla kobiet w Taksera Tumap Rukum, Damchan, odległym obszarze zachodniego Nepalu. Region Taksera boryka się z wieloma wyzwaniami, a wśród nich znajdują się takie problemy jak: małżeństwa dzieci, rozwody, przemoc domowa, palenie, picie, hazard i tradycyjne przesądy.

9 CZERWCA 2024 (NR 955) [adventist.news | Opr. Daniel Kluska]

Podczas pobytu zespół kontaktował się z lokalnymi kobietami, ucząc je o higienie osobistej, stylu życia, nawykach żywieniowych i utrzymaniu czystości w domu, aby pozostać zdrowym i zapobiegać poważnym chorobom. Poprowadzono również studium biblijne, podkreślając znaczenie osobistej więzi z Chrystusem poprzez czytanie Słowa Bożego, modlitwę i dzielenie się wiarą z innymi.

Seminaria podkreślały znaczącą rolę kobiet w rodzinie oraz jak utrzymywać żywą wiarę w różnych sytuacjach, zwłaszcza w miejscach takich jak Taksera, gdzie brakuje podstawowych dóbr, a ludzie żyją w biedzie i analfabetyzmie.

Shanti Pokharel, dyrektorka Departamentu Kobiet Kościoła Adwentystów w Nepalu, rozdaje Biblie

Zespół przeprowadzał profilaktyczne badania zdrowotne, w tym pomiary ciśnienia krwi, poziomu cukru i wagi, zachęcając kobiety do regularnych badań zdrowotnych, aby zapobiegać wielu poważnym chorobom. Nauczano, że ciało jest świątynią Boga i należy je utrzymywać w świętości.

Geograficzne położenie Taksery jest także powodem dość surowych warunków życia. Na wsi panuje zimny klimat z kamienistą ziemią, co pozwala na pojedyncze zbiory w ciągu roku. Ludzie mogą zatem przetrwać tylko cztery miesiące na zebranych plonach i w większości opierają swoją dietę na mięsie zwierząt hodowlanych i mleku. Większość mężczyzn opuszcza dom na kilka miesięcy a nawet lat, pozostawiając kobiety z opieką nad domem, dziećmi, starszymi osobami, farmami i bydłem.

Podczas prowadzonych działań misyjnych, trzy kobiety zdecydowały się przyjąć chrzest

Kobiety pracują ciężej niż mężczyźni i często nie otrzymują odpowiedniego wyżywienia ani opieki medycznej podczas ciąży, co prowadzi do wielu zgonów podczas porodu. Z powodu problematycznego stylu życia ludzie starzeją się przedwcześnie. Wiele dzieci nie uczęszcza do szkoły z powodu odległości do miasta, w związku z tym najmłodsi pozostają w domu, aby pomagać matkom przy wypasie bydła lub pracach domowych.

Wolontariuszki rozdawały Biblie dorosłym, którzy potrafią czytać, oraz książeczki biblijne z obrazkami dla dzieci. W trakcie prowadzonych warsztatów trzy kobiety zdecydowały się oddać swoje życie Jezusowi i zostały ochrzczone.

AAI

Źródło: https://adwent.pl/misja-wsrod-kobiet-w-nepalu/