Sympozjum w Newbold College na temat Ellen White

W dniach 19-21 kwietnia odbyło się pierwsze sympozjum na temat Ellen White. Spotkanie było organizowane przez Wydział Transeuropejski Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

12 MAJA 2024 (NR 943) [ted.adventist.org | Opr. Daniel Kluska]

Sympozjum, które odbyło się na kampusie Newbold College odbyło się w czasie corocznej konferencji biblijnej, odbywającej się w ostatnich latach także w kwietniu. Plan polegał na połączeniu celów konferencji biblijnej z wizją oddziału europejskiego organizacji „White Estate”, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy „głos proroczy w Europie dalej jest widoczny”?

Osobiste relacje

Andrew Rock (Reading, Wielka Brytania) uznał sympozjum za „bardzo pouczające. Po raz pierwszy usłyszałem prezenterów mówiących z pasją, bardzo przekonująco i biblijnie o Ellen White, a nie tylko cytujących ją w kazaniu. Było to najbardziej dogłębne rozważanie Ellen White i Ducha Proroctwa, jakiego kiedykolwiek doświadczyłem”.

David Richardson (Grantham, Wielka Brytania) zauważył: „Przez pryzmat Starego i Nowego Testamentu, historii, a nawet płci, usłyszałem potwierdzenie, że pisma Ellen White są wyjątkowe, natchnione i wciąż są wyraźnym, proroczym głosem”.

Claudiu Popescu (pastor, Szkocja) powiedział: „To było pierwsze sympozjum na temat roli Ellen White, w jakim uczestniczyłem w trakcie mojej pracy jako pastor. Wszystko było dobrze zorganizowane a najbardziej zaskakująca była obecność wielu młodych ludzi”.

Guisèle Berkel-Larmonie (pastorka, Holandia) skomentowała: „Sympozjum było dla mnie dobrym sposobem na ponowne odkrycie Ellen White jako osoby i jej proroctw jako Bożego przesłania dla ludzkości. Dlaczego? Ponieważ przez pewien czas czułam, że jako Kościół mogliśmy wyrządzić jej ‘niedźwiedzią przysługę’, próbując „przepakować” jej różne przesłania powodując, że jej głos jest postrzegany przez wielu jako „dokuczliwy”, a nie jako prawdziwa troska Boga. Prezentacje dr Santrača i dr Milanova szczególnie zachęciły mnie do ponownego przyjrzenia się pismom Ellen z taką samą egzegetyczną ciekawością, z jaką podchodzę do Starego i Nowego Testamentu”

Encyklopedia Adwentystów Dnia Siódmego

Dr Dragoslava Santra, jedna z prelegentek Sympozjum, przedstawiła prezentację „Nowy Testament a dar proroctwa”, specjalizując się w Starym Testamencie i językach biblijnych. Jej obecna służba koncentruje się na pełnieniu funkcji redaktora naczelnego Encyklopedii Adwentystów Dnia Siódmego (ESDA), której krótką prezentację przedstawiła podczas Sympozjum.

-Czy jako Adwentyści Dnia Siódmego, pomagamy naszym dzieciom i młodzieży zachować żywą pamięć o Bożym prowadzeniu? Jak pomóc naszym najmłodszym pokochać naszą chrześcijańską adwentystyczną tożsamość? Jak możemy pomóc sobie i następnemu pokoleniu kontynuować dziedzictwo kościoła adwentystycznego dla świata? – zadała głośno pytania.

– Jednym z doskonałych zasobów internetowych jest ESDA. Zawiera ponad 4000 artykułów na temat adwentystów, misjonarzy, pionierów, nauczycieli, pracowników medycznych, historii naszych instytucji i ustanowienia adwentystycznej pracy misyjnej we wszystkich krajach na całym świecie – dodaje.

– Jaka jest wartość dodana tej encyklopedii? Setki inspirujących historii, dające duchowy i praktyczny wgląd w to, jak adwentyści stawiali czoła wyzwaniom, pozwalają nam wyciągać z przeszłości cenne i praktyczne lekcje na dziś i na przyszłość – podkreślała.

Artykuł pochodzi ze strony: https://adwent.pl/sympozjum-na-temat-ellen-white-w-newbold-college/