Praktycznie o zdrowiu mężczyzn

W sobotę, 30 listopada 2024 roku, w Łodzi odbyła się I Konferencja Zdrowia Mężczyzn pod hasłem „Rusz się i zbadaj!”. Inicjatywa zorganizowana przez Sekretariat Zdrowia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego miała na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia mężczyzn, promowanie profilaktyki oraz zmniejszenie barier psychologicznych związanych z regularnymi badaniami.

2 GRUDNIA 2024 (NR 1028) [Daniel Kluska]

Konferencja była skierowana do mężczyzn w każdym wieku, ale wzięły w niej również udział kobiety, które zostały zaproszone do aktywnego wspierania mężczyzn w ich dbałości o zdrowie. Spotkanie zgromadziło liczne grono uczestników, zarówno w sali, jak i przed ekranami komputerów – za pośrednictwem transmisji internetowej, którą zorganizowała grupa medialna ze zboru adwentystycznego Łódź-Widzew.

Konferencję rozpoczęli organizatorzy, Beata Śleszyńska i Daniel Kluska, witając uczestników zarówno w sali, jak i online. Podkreślili, że celem konferencji jest nie tylko podniesienie świadomości o profilaktyce zdrowotnej, ale również zachęcenie mężczyzn do pokonania lęków związanych z badaniami lekarskimi. – Dziś mamy okazję mówić o bardzo ważnym temacie – zdrowiu mężczyzn. Zbyt często zaniedbujemy nasze zdrowie, wstydzimy się rozmawiać o chorobach, o badaniach. Warto zatem otworzyć się na te tematy  – powiedziała Beata Śleszyńska. Mówiąc o globalnych inicjatywach takich jak „Movember”, zaznaczyła, że listopad jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami, szczególnie rakiem prostaty.

Zdrowie psychiczne

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. med. Paweł Zagożdżon, psychiatra z Gdańska, który podjął temat psychicznych aspektów chorób nowotworowych. W szczególności omówił wpływ raka prostaty na zdrowie psychiczne mężczyzn. – Mężczyźni po diagnozie nowotworu często przeżywają szok. Jest to rodzaj stresu pourazowego, szczególnie w przypadku raka prostaty, gdzie związane z leczeniem zmiany – jak problemy z erekcją czy nietrzymanie moczu – wpływają na ich poczucie męskości  – mówił profesor Zagożdżon.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. med. Paweł Zagożdżon, psychiatra z Gdańska.

Podkreślił, że mężczyźni często nie szukają pomocy psychologicznej, co może prowadzić do pogłębienia problemów psychicznych. – Często mężczyźni, zwłaszcza po operacjach związanych z rakiem prostaty, nie wiedzą, jak poradzić sobie z emocjami. Potrzebują wsparcia psychoterapeutycznego i wsparcia specjalistów – dodał. Zagożdżon wskazał także, jak ważne jest stworzenie przestrzeni, w której mężczyźni mogą rozmawiać o swoich problemach zdrowotnych bez wstydu i poczucia osamotnienia.

Osobiste doświadczenie

Po wykładzie profesora Zagożdżona, uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać Andrzeja, który podzielił się swoją osobistą historią walki z rakiem prostaty. Andrzej, który w przeszłości doświadczył wczesnej diagnozy, podkreślił, jak ważna była jego decyzja o regularnym wykonywaniu badań. – Mężczyźni, którzy nie badają się, mogą stracić cenny czas. Ja sam nie czekałem z wizytą u lekarza, choć kiedyś zwlekałem, myśląc, że problem sam minie – mówił Andrzej.

– Właśnie dzięki temu, że wykonałem badanie PSA, udało się wykryć nowotwór na wczesnym etapie. Moje życie zostało uratowane. Zachęcam każdego mężczyznę, by regularnie się badał i nie odkładał tego na później – dodał. Jego doświadczenie spotkało się z dużym uznaniem wśród uczestników konferencji, a Andrzej stał się żywym dowodem na to, że profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób mogą uratować życie.

Głosem drugiego specjalisty

Druga część spotkania, którą poprowadziła Patrycja Niewoli-Stupp, Dyrektorka Sekretariatu Zdrowia w Diecezji Zachodniej Kościoła Adwentystów, rozpoczęta została wykładem dr hab. Jerzego Gubernatora, kierownika Zakładu Lipidów i Liposomów na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

dr hab. Jerzy Gubernator, kierownika Zakładu Lipidów i Liposomów na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Profesor Gubernator przedstawił najnowsze wyniki badań dotyczących nowotworów męskich i omówił metody wczesnego wykrywania raka prostaty oraz innych nowotworów u mężczyzn. Skupił się na roli badań przesiewowych i testów, które pozwalają na szybkie wykrycie problemów zdrowotnych.

– Test PSA, choć nie jest doskonały, jest jednym z narzędzi, które pozwala wcześniej wykryć raka prostaty. Należy jednak pamiętać, że wynik tego badania może być fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Dlatego ważne jest, aby nie traktować go jako jedynego narzędzia diagnostycznego – zaznaczył profesor Gubernator. Dodał, że badania przesiewowe w przypadku raka prostaty są nadal w fazie dyskusji i nie ma jednoznacznych dowodów na to, że wykonywanie ich u mężczyzn bez objawów zmniejsza ryzyko zgonu. – Najważniejsze jest, by mężczyźni, którzy odczuwają jakiekolwiek niepokojące objawy, nie czekali, lecz natychmiast zgłaszali się do lekarzy – stwierdził. Gubernator podkreślił także znaczenie diety w profilaktyce zdrowia mężczyzn.

Własnymi słowami

Kolejnym cennym świadectwem podczas konferencji było doświadczenie Klausa. Mężczyzna podzielił się swoją osobistą historią walki z rakiem, który zrujnował jego życie. Przez trzy lata zmagał się z diagnozą – rakiem szpiku kostnego, czyli rakiem mnogim szpiczakiem. – Pewnej nocy naprawdę myślałem, że nie przeżyję. Moje dzieci stały przy łóżku i mówiły, że nie mogę umierać, że mnie potrzebują. Ale w takim momencie człowiek wie, że nie ma na to wpływu” – wspominał.

Po wykładach odbył się panel dyskusyjny, który prowadziła Roksana Bilicz, Dyrektorka Sekretariatu Zdrowia w Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów oraz Daniel Kluska.

Klaus walczył o swoje życie także z Bogiem, modląc się, aby nie zostawił swoich dzieci i żony. W końcu poddał się i oddał wszystko Bogu, w tym swoich bliskich. – To był moment mojego prawdziwego nawrócenia, moment, w którym oddałem Bogu wszystko – powiedział Klaus, wskazując na przełomowy moment swojej duchowej przemiany.

Dyskusja specjalistów

Po wykładach odbył się panel dyskusyjny, który prowadziła Roksana Bilicz, Dyrektorka Sekretariatu Zdrowia w Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów oraz Daniel Kluska. W panelu udział wzięli: m.in. profesor Gubernator, dr. Tomasz Karauda, radny sejmiku Województwa Łódzkiego, lekarz pulmonolog i internista w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Norberta Barlickiego w Łodzi oraz pan Jan Jędrzejczak, prezes Chrześcijańskiej Misji Społecznej „Team Challenge” w Kutnie, który podzielił się swoją osobistą historią choroby nowotworowej.

Tuż po panelu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w quizie z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. Tą część poprowadził Piotr Żyziński, lider młodzieży w Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.

Konferencja zakończyła się bajką o „Praktycznym Panu” oraz apelem do mężczyzn, by dbali o swoje zdrowie i nie zwlekali z wizytami u lekarzy. – Nie bójmy się pytać, nie bójmy się badać. To nie tylko kwestia naszego zdrowia, ale także naszych rodzin, które potrzebują nas zdrowych – podsumowała Beata Śleszyńska.

AAI

Źródło: https://adwent.pl/praktycznie-o-zdrowiu-mezczyzn/