Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Iraku obchodził swoje 100-lecie podczas specjalnej uroczystości w Erbilu w Kurdystanie w niedzielę, 12 maja 2024 roku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, kościelni liderzy oraz członkowie różnych wyznań. Główne uroczystości odbyły się w Erbilu, a ważne spotkania rządowe miały miejsce w Bagdadzie.
21 LIPCA 2024 (NR 972) [adventist.news | Opr. Daniel Kluska]
Wśród wyróżnionych gości znaleźli się m.in. Pshtiwan Sadq, minister ds. funduszy i religii w Regionalnym Rządzie Kurdystanu; Attila Toth, przedstawiciel konsulatu Węgier w Kurdystanie; Razmek Moradian, były dyrektor Ishtar TV; oraz Akad Yousif, członek Klubu Akademii w Erbilu. Obecni byli również Magdiel Pérez Schulz, asystent przewodniczącego Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów(GK); Elbert Kuhn, sekretarz GK; Germán Lust, skarbnik pomocniczy GK; Rick McEdward, przewodniczący Unii Misji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Kościoła Adwentystów (MENAUM); Darron Boyd, przewodniczący Regionu Wschodniego Morza Śródziemnego; oraz George Yousif, przewodniczący stowarzyszenia prawnego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Iraku.
Uroczystość rozpoczęła się od szczerej modlitwy prowadzonej przez Boyda, który wyraził wdzięczność Bogu za Jego przewodnictwo przez ostatnie stulecie, prowadząc swój Kościół do obecnego miejsca.
W specjalnym przesłaniu wideo, przewodniczący GK Ted N. C. Wilson złożył gratulacje i wyrazy uznania. – To dla mnie wielka przyjemność przekazać specjalne pozdrowienia i gratulacje uczestnikom obchodów stulecia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Erbilu. Szczególnie chcę podziękować władzom Regionalnego Rządu Kurdystanu oraz rządowi Iraku za ich zaangażowanie w wolność religii i wyznania – zaznaczył Wilson.
– Przesłanie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego to miłość i szacunek dla wszystkich ludzi. Gdziekolwiek pojawiają się misjonarze Kościoła, tam staramy się przynosić nadzieję. Niech każdy z was ufa Wszechmogącemu Bogu – dodał.
Yousif, długoletni lider kościoła w Iraku, przypomniał o niektórych trudnościach, z jakimi kościół musiał się zmierzyć w przeszłości. – Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, podobnie jak wiele innych kościołów w Iraku, doświadczył prześladowań, wysiedleń a nawet bombardowań. Jednak dziękujemy Panu, że mimo tego wszystkiego, straty ograniczyły się do szkód materialnych i nikt nie ucierpiał. Dzisiaj kościół odgrywa ważną rolę w społeczeństwie, szerząc język miłości, pokoju i współistnienia – zaznaczył.
Na zakończenie obchodów jubileuszu, przedstawiciele kościoła Pérez Schulz, Kuhn i Lust podzielili się swoją wizją służby misyjnej w Iraku, oferując członkom kościoła słowa zachęty. – 100 lat istnienia Kościoła [Adwentystów] w Iraku ma znaczenie ze względu na historię tego kraju. Patrząc wstecz, dostrzegamy rozwój osobisty członków wspólnoty, którzy dzięki swoim doświadczeniom i wytrwałości, pozostali niezłomni w wierze – podkreślił Lust.
– Będąc tutaj, zobaczyłem wiele możliwości, aby rozwijać Boże dzieło w regionie. Dlatego zapraszam każdego, kto jeszcze nie zdecydował się na współpracę z Bogiem na tym miejscu do zaangażowania. Praca potrzebuje was; Bliski Wschód was potrzebuje; ale co ważniejsze, wy potrzebujecie tej służby, aby zbliżać się do Boga – zaznaczył Kuhn.
Pérez Schulz podkreślił poświęcenie działających tam pierwszych misjonarzy. – Z Bożą pomocą ewangeliści dokonali niemożliwego, aby tylko podzielić się przesłaniem nadziei. Stworzyli warunki by dzisiaj istniała tutaj platforma do otwartego wielbienia Boga. Musimy pamiętać, że Bóg był z nami w przeszłości, więc nie bójmy się przyszłości. Musimy być silni i kontynuować zdecydowane kroki naprzód, aby dzielić się Ewangelią i pracować dla Pana – podkreślił Schulz.
Tygodniowa wizyta liderów kościoła obejmowała również spotkania z przedstawicielami rządu w Bagdadzie. 13 maja administracja kościoła spotkała się z Raadem Jabbar Al-Khamisim, podsekretarzem ds. administracyjnych i finansowych, oraz Khalilem Shamo Khedidą, dyrektorem generalnym ds. funduszy gubernatoratu.
Rami Aghajan, szef Biura ds. Funduszy Religii Chrześcijańskiej, Jazydzkiej i Sabiańsko-Mandejskiej, wspomniał o kościele adwentystycznym w Bagdadzie, który od lat jest zamknięty. – Będziemy działać na rzecz otwierania nowych Kościołów [zborów] ale także wspierać wspierać przywracanie tych wspólnot, które z różnych powodów zostały zamknięte – zaznaczył.
Następnego dnia odbyły się spotkania z irackim premierem Mohammedem Shia’ Al Sudanim, który potwierdził, że „rząd postrzega różnorodność jako siłę dla społeczeństwa irackiego, wzmacniającą jedność, pokój społeczny i zobowiązującą liderów do jej zachowania.”
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Iraku rozpoczął swoją obecność na terenie Iraku od Bashira Hasso, młodego irackiego farmaceuty, który zakupił kopię księgi Daniela i Apokalipsy od adwentystycznego kolportera. Po otrzymaniu lekcji biblijnych od Waltera K. Isinga, pierwszego zagranicznego pracownika Kościoła Adwentystów w Libanie, zainspirowany Hasso wrócił do Iraku i podzielił się przesłaniem zbawienia ze swoją rodziną, tworząc pierwszy ruch adwentystyczny w kraju.
AAI
źródło: https://adwent.pl/adwentysci-w-iraku-obchodza-100-lecie-istnienia/