W duchu przyjaźni i wzajemnego szacunku członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, znajdującego się w pobliżu siedziby Wydziału Południowej Azji i Pacyfiku (SSD) zorganizowali wspólny posiłek razem z lokalnymi muzułmanami, dzień po zakończeniu Ramadanu, świętego miesiąca postu w islamie.
21 KWIETNIA 2025 (NR 1080) [AAI |Daniel Kluska]
Wydarzenie odbyło się w centrum konferencyjnym Life Hope Center i zostało zorganizowane przez Biuro Relacji Adwentystów i Muzułmanów (AMR) SSD. Spotkanie miało na celu promowanie autentycznych relacji, wspieranie dialogu międzyreligijnego oraz zwiększenie świadomości innych grup religijnych na temat Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego – jego tożsamości, wartości oraz zaangażowania w relacje duchowe i wzrost.
– To spotkanie nie polega tylko na dzieleniu się posiłkiem, ale na dzieleniu się naszym życiem, naszymi drogami wiary i naszym pragnieniem wspólnego i wartościowego życia obok siebie – powiedział Abner Dizon, dyrektor Biura Relacji Adwentystów i Muzułmanów SSD. – Jesteśmy wdzięczni za możliwość nawiązania kontaktu z naszymi muzułmańskimi braćmi i siostrami. Modlimy się, aby prowadziło to do kolejnych okazji do współpracy i wzajemnego zrozumienia – podkreślił.
Zaangażowanie lokalnych grup adwentystycznych odegrało kluczową rolę w zorganizowaniu wydarzenia. Wśród tych, którzy mieli znaczący wpływ na to wydarzenie był Peter Esquero, koordynator AMR (Adventist – Muslim Relations).
Spotkanie pozwoliło stworzyć platformę do otwartego dialogu na temat nauk, doktryn i wierzeń obu wspólnot. Muzułmańscy prelegenci przedstawili podstawowe zasady islamu, pomagając uczestnikom adwentystycznym w głębszym zrozumieniu wierzeń i praktyk islamskich.
Jednym z mówców był szejk Omar Peñalber, ceniony filipiński uczony i kaznodzieja islamski, znany ze swojego zaangażowania w promowanie nauk islamskich na Filipinach. Wielokrotnie był mówcą na uczelniach wyższych, społecznych i religijnych spotkaniach.
Podczas wydarzenia przedstawił krótką prezentację na temat kluczowych wierzeń i praktyk islamskich, wzbogacając tym samym dialog między wyznaniami.
Dizon podkreślił również kilka wspólnych wartości i przekonań, które łączą adwentystów i muzułmanów, promując duch wzajemnego szacunku i zrozumienia. Wskazał, że obie wspólnoty wierzą w sąd ostateczny i powtórne przyjście Jezusa—nauki te stanowią istotny obszar wspólnego porozumienia. Podkreślił również wspólne zasady życia, takie jak unikanie alkoholu i nieczystych pokarmów – szczególnie wieprzowiny. Ponadto zarówno adwentyści, jak i muzułmanie kładą duży nacisk na troskę o biednych i życie w służbie i współczuciu. Liderzy adwentystów wyjaśnili natomiast, że te podobieństwa otwierają drogę do bardziej pogłębionych dyskusji i współpracy w oparciu o sprawy wiary, zdrowia i humanitaryzmu.
Liderzy adwentystyczni przedstawili również przegląd różnych agend Kościoła, w tym departamentu kobiet, rodzin, zdrowia, wydawnictw czy mediów. Prezentacje te dały uczestnikom szersze zrozumienie sposobu działania Kościoła i jego zaangażowania w życie społeczeństwa.
– W imieniu muzułmańskich uczestników cieszę się, że możemy uczestniczyć w takim dialogu z członkami Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego – powiedział Imam Mustafah Tablete, jeden z uczestników spotkania. – Jestem zbudowany, słysząc, jak adwentystyczni liderzy są wdzięczni za tę okazję do wzajemnej wymiany informacji i punktów widzenia dotyczących kwestii wiary oraz za to, że takie spotkania wzmacniają relacje międzywyznaniowe, promują pokój i inspirują do okazywania życzliwości innym – dodał.
Inny uczestnik – także wyznawca islamu – wyraził swoje uznanie dla wartości, jakie adwentyzm przywiązuje do zdrowia i stylu życia. Sam przeżył w swoim życiu chorobę nowotworową. W swoich słowach podzielił się pozytywnymi zmianami, jakie doświadczył po przejściu na dietę wegańską. – Ta zmiana nie tylko pomogła mi szybko wrócić do zdrowia, ale także pogłębiła mój szacunek do holistycznego podejścia do życia – powiedział.
Organizatorzy mają nadzieję, że tego rodzaju spotkania będą inspiracją do kontynuowania dialogu opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. – W miarę jak Kościół Adwentystów Dnia Siódmego kontynuuje swoją misję w oknie 10/40 – miejscu, gdzie dominują niechrześcijańskie wyznania – inicjatywy takie jak ta, odzwierciedlają Chrystusowe podejście do drugiego człowieka poprzez współczucie, szacunek, rozmowę i wspólnotę.
AAI
Źródło: https://adwent.pl/adwentysci-i-muzulmanie-przy-wspolnym-stole/