20-lecie ChSCh w Skoczowie

Filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Skoczowie działa nieprzerwanie od 20 lat! Na przestrzeni tego czasu poprzez realizowane programy i projekty charytatywne, nasi wolontariusze pokazywali, że problemy lokalnej społeczności są dla nich ważne, a ludzie którzy znajdują się w potrzebie nie są im obojętni lecz zasługują na troskę i pomoc.

11 SIERPNIA 2024 (NR 981) [bliskoserca.pl]

Kierując się chrześcijańskimi wartościami, skoczowscy wolontariusze troszczyli się o tych, którzy znajdowali się w najtrudniejszych momentach swojego życia. Realizowali tak liczne programy i akcje charytatywne w wielu dziedzinach, że nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich tych działań. Chcielibyśmy jednak przybliżyć pokrótce historię działalności Skoczowskiej Filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej i najważniejsze programy pomocowe, które były przez nią realizowane w wyrazie uznania za ogrom pracy i zaangażowanie, jakie wykazali wszyscy wolontariusze i osoby z nimi współpracujące.

Historię działalności Filii w Skoczowie rozpoczyna otwarcie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, co miało miejsce 25.09.2003 roku. Osoby potrzebujące mogły wypożyczyć w niej chodziki, wózki inwalidzkie, materace odleżynowe, łóżka rehabilitacyjne, kule, rowerki rehabilitacyjne i tym podobne sprzęty. Punkt cieszy się popularnością i działa aż do dziś! W tym miejscu dostępne są również porady w zakresie zwalczania nałogów, prowadzone przez pastora Włodzimierza Pilcha.

Kolejnym ważnym krokiem było otwarcie punktu wydawania odzieży używanej, które miało miejsce 16.04.2004 roku. Punkt rozpoczął swoją działalność dzięki współpracy z władzami miasta oraz duńską organizacją charytatywną „Polskie Born Himmerland”, reprezentowaną przez Jana Krystę – prezesa Fundacji „Tabita”. Środki uzyskane z tej działalności były przeznaczane na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. Dodatkowo osoby wskazane przez Ośrodek Pomocy Społecznej, mogły zaopatrywać się bezpłatnie w potrzebną odzież.

Od 2005 roku Filia w Skoczowie przystąpiła do programu wydawania żywności osobom potrzebującym. Co roku wydawano ogromne ilości jedzenia: od 7581 kilogramów aż do 30226 kilogramów. Wydawanie żywności obejmowało również inne szczególne akcje. Dla przykładu w 2016 roku oprócz 13800 kilogramów żywności przekazano potrzebującym 37874 kg jabłek! Ta działalność jest imponująca i jest realizowana aż do dziś. Wymaga dużej logistyki i zaangażowania każdorazowo minimum 6 wolontariuszy.

W tym samym roku wolontariusze zaczęli organizować również koncerty charytatywne, podczas których zbierano środki na pomoc dla osób potrzebujących, chorych lub niepełnosprawnych. Od 2005 roku do 2014 roku zorganizowano 16 koncertów charytatywnych! Środki dla potrzebujących zbierane były również podczas innych, organizowanych przez wolontariuszy wydarzeń, takich jak zajęcia fitness, festyny i mecze piłki nożnej.

Od 2007 roku Chrześcijańska Służba Charytatywna ma swój udział również w trakcie Dni Skoczowa. Na rynku miasta wolontariusze zachęcają do badań profilaktycznych, udzielają porad medycznych oraz informacji w zakresie zdrowego stylu życia. Przygotowywana jest również degustacja zdrowych potraw. Spotkania z lokalną społecznością podczas Dni Skoczowa cieszą się dużym zainteresowaniem i dobrą frekwencją odwiedzających.

W kolejnych latach wolontariusze Filii w Skoczowie podejmowali szereg działań z zakresu ochrony i promocji zdrowia. Od 2008 roku rozpoczęto cykliczne spotkania Klubu Zdrowia, który działa do dziś, a od 2010 roku prowadzone są warsztaty kulinarne – „Szkoły Zdrowego Gotowania”, dzięki którym uczestnicy mogli nauczyć się przyrządzania zdrowych, wartościowych posiłków. Warsztaty te prowadzi promotor zdrowia – mgr Iwona Deperas.

Również od 2010 roku Chrześcijańska Służba Charytatywna w Skoczowie wraz z Polskim Komitetem Zwalczania Raka i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Cieszynie rozpoczęła program „Zdrowie na Czantorii”. Jest to plenerowa impreza prozdrowotna, która odbywa się rokrocznie przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Podczas wydarzenia prezentowane są materiały na temat zdrowego stylu życia, a wolontariusze wykonują pomiary ciśnienia i tkanki tłuszczowej, określają BMI oraz udzielają porad żywieniowych. Otrzymane wyniki, dzięki komputerowej analizie, pozwalają ustalić biologiczny wiek organizmu. Na stoisku Sanepidu i PKZR osoby uzależnione od palenia tytoniu mogą dodatkowo poznać zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Działaniom edukacyjnym towarzyszą również inne atrakcje takie jak: zajęcia z aerobiku, instruktaż nordic walking, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, konkursy z nagrodami dla najmłodszych i wiele innych (w zależności od roku). Program jest realizowany do dziś.

2010 rok przyniósł też nowe wyzwania, gdyż w tym roku miała miejsce powódź na Śląsku Cieszyńskim. Wiele osób potrzebowało pomocy. Wolontariusze odpowiadali więc na te potrzeby. Pomagali osuszać domy i ratować to, co się dało. Choć magazyn skoczowskiej filii również został zalany, w wyniku czego zniszczeniu uległa przeszło tona żywności dla potrzebujących, to nie zniechęciło to wolontariuszy do dalszego udzielania pomocy.

Kolejnym programem ochrony zdrowia, który od kilkunastu lat realizuje Filia w Skoczowie jest akcja „Zdrowe Płuca”. Program współorganizowany jest przez Urząd Miejski w Skoczowie, Centrum Profilaktyki Społecznej w Skoczowie oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Cieszynie. Program był realizowany w Skoczowie i w Cieszynie.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli nieodpłatnie wykonać: badania spirometryczne przesiewowe, pomiar ciśnienia tętniczego, BMI, pomiar tkanki tłuszczowej i tlenku węgla, pulsoksymetrię oraz badanie poziomu natlenienia krwi.

„Nowy styl życia” to kolejny cenny program zasługujący na uwagę. Wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej wyszli z ofertą do mieszkańców lokalnych wsi i oferowali prowadzenie bezpłatnych programów edukacyjno-szkoleniowych. Podczas programów odbywały się również warsztaty zdrowego gotowania. Program był realizowany w latach 2018-2023.

W zakresie działalności związanej z ochroną zdrowia organizowano również mobilno-diagnostyczne wystawy Expo Zdrowie. Programy te odbywają się cyklicznie do dziś i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Skoczowa. Podczas wystawy Expo Zdrowie przygotowanych jest 8 stanowisk, a każde z nich przedstawia jedną z zasad zdrowego stylu życia. Uczestnicy mogą wykonać bezpłatne badania profilaktyczne, skonsultować swoje wyniki z lekarzem, skorzystać z porad na temat zdrowego stylu życia oraz spróbować zdrowych, wegetariańskich potraw na stoisku degustacyjnym.

Od kilkunastu lat skoczowscy wolontariusze angażują się również w program „Zdrowe wakacje”, który jest organizowany we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie na Rynku w Ustroniu i Wiśle.

Nieprzerwanie od 2006 roku aż do dziś działania wolontariuszy obejmują również osoby uzależnione od nikotyny. Prowadzone są spotkania i konsultacje mające na celu pomoc osobom uzależnionym w pozbyciu się nałogu.

Filia w Skoczowie kładzie również duży nacisk na pomoc dzieciom i młodzieży. Pomoc ma różnorodny charakter – od bezpośredniego wsparcia dzieci z ubogich rodzin, po spotkania noworoczne z ciekawym programem promującym wartości chrześcijańskie, podczas których dzieci otrzymują paczki z prezentami. Takie programy realizowane były na terenie Skoczowa i Jeleśni.

Od 2004 roku do 2016 roku w okresie wakacji, organizowane były również różne wycieczki dla dzieci. Na przestrzeni tych lat wolontariusze zorganizowali 15 wycieczek dla najmłodszych.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za każdą osobę, która na przestrzeni 20 lat działalności Filii w Skoczowie służyła swoim czasem, angażowała się w różnorodne projekty i dzieliła się swoim doświadczeniem. Dziękujemy również wszystkim darczyńcom, którzy wspierali finansowo powyższe projekty i działania.

Od początku istnienia Filii aż do dziś funkcję jej kierownika pełni społecznie brat Andrzej Cichy.

W działania na rzecz lokalnej społeczności angażował się jeszcze kilka lat przed powstaniem Filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Skoczowie. „Prowadziliśmy spotkania prozdrowotne w lokalnym zborze Skoczowskim, a także w Domu Kultury” –relacjonuje brat Andrzej.

Sam o sobie mówi, że ma „duszę społecznika”. Oprócz działalności w Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej przez 2 kadencje pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Komitetu Zwalczania Raka Oddziału w Cieszynie (2012-2017 oraz 2017-2021).  W 2007 roku otrzymał honorową Odznakę Złotego Żonkila wspólnie ze znanym prof. Janem Zielińskim, który również uczestniczył w spotkaniu Klubu Zdrowia oraz w programie „Czantoria dla Twojego Zdrowia”.

Tak duże zaangażowanie społeczne na wielu płaszczyznach otwierało bratu Andrzejowi drzwi do realizacji wielu projektów Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Władze miasta angażowały się również finansowo. „Nasze projekty były dofinansowane w ramach grantu przez Urząd Miasta w Skoczowie, a dodatkowo kilkakrotnie przez Starostwo Cieszyńskie, np. pokrywano koszty związane z wydawaniem broszur z przepisami kulinarnymi, które były wykorzystywane na terenie całego Powiatu Cieszyńskiego”.

Dziś działalność Skoczowskiej Filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej jest znana i doceniana w całym powiecie. W samym 2023 roku udzielono pomocy 1162 osobom na łączną kwotę 128 037, 00 zł!

Zebraliśmy dane z minionych lat i jesteśmy wdzięczni Bogu za ogrom pracy wykonanej w Skoczowie!

Dziękujemy Bogu, że powołuje do służby takie osoby jak wolontariusze Filii w Skoczowie, którzy przez te wszystkie lata mogli nieść różnorodną pomoc osobom w potrzebie – zarówno w sferze fizycznej, psychicznej jak i duchowej. Życzymy sobie i wszystkim czytelnikom, byśmy każdego dnia poddawali się Bogu, który jest dawcą wszelkiego dobra i rozbudza w nas potrzebę dobroczynności.

www.bliskoserca.pl

Źródło: https://adwent.pl/20-lecie-chsch-w-skoczowie/