W sobotni poranek 29 marca 2025 roku w auli Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej odbyło się wyjątkowe nabożeństwo dziękczynne związanie z powołaniem do życia nowej instytucji misyjnej Hope Media Polska.
3 KWIETNIA 2025 (NR 1078) [AAI |Daniel Kluska]
Już na wstępie pastor Tadeusz Niewolik, dyrektor nowo powołanej instytucji Hope Media Polska, zaznaczył wyjątkowy charakter zebrania – miało ono służyć przede wszystkim wspólnemu uwielbieniu Boga, a także przypomnieniu bogatej historii dotychczasowych kościelnych instytucji misyjnych w Polsce.
Po nabożeństwie miały miejsce koncert dziękczynny, wspólny posiłek oraz popołudniowe spotkanie poświęcone wspomnieniom pracowników tych instytucji.
Idzie nowe
Od kilku miesięcy w Polsce ma miejsce proces przekształcenia istniejących instytucji w jedną, nową o nazwie Hope Media Polska. Nabożeństwo dziękczynne miało na celu wyrażenie wdzięczności za dotychczasowe działanie instytucji misyjnych Kościoła w Polsce i rozpoczęcie działalności nowej jednostki.

W nabożeństwie udział wzięli nie tylko członkowie zboru adwentystycznego w Podkowie Leśnej, ale także liczni goście z różnych stron kraju oraz dawni pracownicy kościelnych instytucji, które ulegają właśnie przekształceniu. Pastor Niewolik wyraził wdzięczność za przybycie i zachęcał do modlitewnego skupienia i zorientowania myśli na Bożym prowadzeniu „w minionych latach i nadchodzącej przyszłości”.
Unikalne studium biblijne
W miejsce tradycyjnych grup dyskusyjnych i studium Biblii zaproszono pastora Piotra Bylinę, sekretarza Kościoła, do krótkiego podsumowania bieżącej lekcji biblijnej. Zrobił to w poetyckiej formie, wskazując na najważniejszą myśl – że prawo Boże opiera się na miłości do Stwórcy i bliźniego. Zwrócił uwagę na to, że bez osobistej relacji z Bogiem nie jesteśmy w stanie właściwie wypełniać przykazań miłości.
Transmisję całego nabożeństwa można zobaczyć na kanale Nadzieja.TV
Kawał historii
Centralnym punktem nabożeństwa była prezentacja filmów opowiadających o czterech dotychczasowych instytucjach misyjnych, których działalność jest obecnie przenoszona do Hope Media Polska.
Wydawnictwo „Znaki Czasu”
Omówiono ponad stuletnią historię wydawnictwa – od 1921 roku w Bydgoszczy (wówczas „Poliglot”), przez Warszawę, Kraków, aż po czasy współczesne. Wyświetlony film podkreślał rolę wydawnictwa w integracji wyznawców i rozwoju ewangelizacji w Polsce, a także trudności okresu wojennego i PRL. Po prezentacji głos zabrali m.in. dyrektor wydawnictwa pastor Mirosław Harasim oraz redaktor naczelny pastor Andrzej Siciński. Przywołali oni osobiste wspomnienia i podziękowali Bogu za wieloletnie prowadzenie w trudnych realiach wydawniczych.
Korespondencyjna Szkoła Biblijna i Korespondencyjna Szkoła Lepszego Życia
Kolejny film wspominał o założycielu KSB pastorze Emanuelu Berecie, głównych siedzibach tych jednostek (Warszawa, Podkowa Leśna, Bielsko-Biała) i dziesiątkach tysięcy kursantów, którzy poznawali biblijne przesłanie poprzez listy. Lucyna Kurz, wieloletni filar KSB, wspominała ogromną liczbę zapisanych na kursy osób, konieczność stałej modlitwy za kursantów i najnowsze działania, jak kursy o depresji, stresie czy emocjach. Zwróciła szczególną uwagę na ludzi, którzy dzięki korespondencji odnaleźli Jezusa i nabrali duchowych sił do pokonywania życiowych trudności.
Ośrodek Radiowo-Telewizyjny „Głos Nadziei”
Ostatni film poświęcony był najmłodszej z prezentowanych instytucji – ORTV „Głos Nadziei”. Zapoczątkowała ona swoją działalność około 50 lat temu. Dzięki innej słuchacze radia w czasach PRL-u mieli dostęp do treści biblijnych bez wszechobecnej cenzury, co dało początek wielu duchowym poszukiwaniom. Współpraca z Adventist World Radio umożliwiła „Głosowi Nadziei” profesjonalny rozwój.
Hope Media Polska – spojrzenie w przyszłość
W dalszej części nabożeństwa pastor Niewolik wyjaśnił, że obecnie Kościół Adwentystów przenosi działalność wydawniczą, medialną i szkoleniową dotychczasowych instytucji misyjnych do jednej nowej instytucji misyjnej, czyli Hope Media Polska. Kościół liczy na nowe możliwości rozpowszechniania ewangelii w postaci materiałów drukowanych, programów radiowo-telewizyjnych oraz innych projektów internetowych. Pastor zaapelował o modlitwę, wsparcie finansowe oraz zaangażowanie wyznawców – aby poselstwo nadziei mogło dotrzeć do jak najszerszego grona Polaków.

Artyści i księgowi
Rozważanie biblijne przewodniczącego Kościoła Adwentystów w Polsce pastora Jarosława Dzięgielewskiego pt.: Artyści i księgowi było osobistym i poruszającym przesłaniem o roli człowieka w Bożym dziele oraz o tym, że każdy – niezależnie od charakteru, stylu służby czy jej widoczności – ma swoje miejsce w Kościele. Kaznodzieja, odwołując się do metafory „artystów” i „księgowych”, mówił o jednych, którzy służą, stojąc w blasku reflektorów, i o drugich, którzy swoją żmudną, ale równie niezbędną służbę pełnią w ukryciu i cichości. Cytując fragment z Pierwszego Listu do Koryntian 3,7: „A zatem ani ten, co sadzi, jest czymś, ani ten, co podlewa, lecz Bóg, który daje wzrost”, podkreślił, że ostatecznie to nie człowiek, lecz Bóg jest tym, dzięki któremu dochodzi do duchowej zmiany. Całość przesłania prowadziła do przypomnienia, że każdy, nawet najmniejszy akt misji jest cudem. Jak powiedział pastor: „Cokolwiek by to było, jeśli robisz to z pełnym poświęceniem i oddaniem, możesz być pewien jednej rzeczy – to był cud!”. Dzięgielewski zachęcał słuchaczy, by niezależnie od tego, czy są artystami, czy księgowymi, odważnie i wiernie wypełniali swoją rolę – jako Boże narzędzia i żywa wonność Chrystusa w świecie.
Muzyka i uwielbienie
Kolejnym punktem sobotniego programu był koncert dziękczynny, w którym udział wzięły dwie solistki – Michalina Moro i Marta Słociak-Wiszniewska. Do wykonywanych pieśni akompaniowały Marta Gillner i Beata Górska-Słociak.

Patrząc w przyszłość
Całość sobotniego wydarzenia przebiegła w duchu uwielbienia i wdzięczności wobec Boga za Jego prowadzenie przez dekady. Przywołano dziesiątki nazwisk dawnych i obecnych pracowników instytucji zaangażowanych w rozwój służby wydawniczej, medialnej i edukacyjnej. Wybrzmiało przekonanie, że Bóg, który „był z nami aż dotąd”, nadal będzie nas prowadził w tej działalności w ramach Hope Media Polska. Uczestnicy opuszczali aulę podkowiańskiej uczelni z poczuciem radości i jedności, gotowi do dalszej służby Bogu.
AAI
Źródło: https://adwent.pl/polskie-media-nadziei/